به نوعی موسیقی سنتی که مخصوص ملت آذربایجان و آذری های عزیز می باشد، آهنگ پرطرفدار جدید آذری می گویند. که حاصل خلاقیت و ذوق هنری نوازندگان و خوانندگان آذری است. در فرهنگ آذربایجان موسیقی نقش والا و بسیار مهمی دارد، و دراصل جزئی از زندگی مردم شده است. دربین خوانندگان آذری زبان ، فردی که موسیقی آذری را با شعر میخواند و اکثرا با ساز تنبور هم مینوازد، عاشیق می گویند. عاشیق ها از قبل اسلام دربیم مردم آذری زبان وجود داشته اند و درمراسمات گوناگونی همچون، جشن ها و شادی ها و عروسی و عزاداری ، شعرهایی مناسب با آن مجلس توسط آنها خوانده می شود.

انواع سبک موسیقی آذری

سبک های  جدیدترین آهنگ پرطرفدار سنتی آذری متفاوت می باشند، وهرکدامشان هم دارای ویژگی و حالت های بخصوص خود هستند. ازجمله مهمترین سبک ها عبارتند از:

موسیقی محلی: که شامل خوانندگی و هنر عاشیق ها می باشد و دارای محتوایی ترکیبی از داستان های حماسی و غیر حماسی،شعر،رقص و موسیقی  است.

موسیقی سنتی یا مقامی: این نوع از موسیقی، موسیقی رسمی آذربایجان می باشد که در سال ۲۰۰۸ توسط یونسکو درمیراث معنوی فرهنگی به ثبت رسیده است.مقام های اصلی این نوع از موسیقی شامل: راست،سه گاه،شور،شوشتر بیات شیراز،چهارگاه همایون

وهمچنین مقام های فرعی شامل: سارنج،شهناز و…هستند. این سبک معمولا با سازهایی مانند: تار،کمانچه،عود،بالابان و… اجرا می شود.

موسیقی تشریفاتی: نوع دیگری از آهنگ پرطرفدار و جدید آذری شاد و یا غمگین، که در مراسمات عروسی و جشن و عزاداری مورد استقبال قرار گرفته است، این سبک می باشد.

سبک بزمی: این سبک بسیار پیچیده و شگفت انگیز می باشد، کا شامل محتوای عشق خالص،زیبایی عشق،جدایب،انتظار،غم و اندوه و… است .

که در آن گروهی از مردم آذری دست به دست به حالت دایره کنارهم می ایستند و آواز خوان باسبک شعری دوبیتی و تکرار دائم بیت ها ،هنرنمایی می کنند.

معروف ترین ساز موسیقی آذری

تار: این ساز ، نوعی ساز زهی زخمه ای می باشد که با ضربه بر سیم آن ، صدا تولید می کند. تار ازجمله مهمترین سازها در اجرای مقامات آذری می باشد، و درطول زمان دچار تغییراتی هم شده است.

برای دانلود آهنگ بر روی لینک زیر کلیک کنید!

برای دانلود آهنگ بر روی لینک زیر کلیک کنید.

لینک کوتاه مطلب
۲۷ آبان ۱۴۰۱ 0
نظرات
پاور موزیک