آهنگ های پیشنهادی

یک مطالعه جدید معتبر و جذاب این سوال را مطرح می کند که آیا این فرهنگ مدیترانه شرقی دارای یک زبان یا میراث فرهنگی همگن است یا خیر. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به بررسی این سوال که فینیقی ها چه کسانی بودند بپردازیم و همچنین میتوانید با دسترسی به تاریخ و تمدن روم به دنیای شیرین تاریخ سفر کنید.

مردمی که در تاریخ به عنوان فنیقی ها شناخته می شوند، زمین های باریکی را در امتداد سواحل سوریه مدرن، لبنان و شمال اسرائیل اشغال کردند. آنها به دلیل توانایی تجاری و دریایی خود مشهور هستند و به عنوان صاحبین بنادر، پست های تجاری و سکونتگاه ها در سراسر حوزه مدیترانه شناخته شده اند. با این حال، فقدان قلمرو قابل تشخیص، زبان همگن یا میراث فرهنگی مشترک فنیقی ها به این معنی است که علیرغم اینکه یکی از تأثیرگذارترین مردم مدیترانه در هزاره اول قبل از میلاد بودند، هویت آنها مدت ها در هاله ای از رمز و راز باقی مانده است.

فینیقی‌ها در اصل مخترع سنت‌های قوم‌نگاری یونان باستان بودند. آنها نشان دادند که چگونه در طول دوره‌های مختلف تصورات شرقی و غربی از قومیت آگاه شده و باعث شد که برخی شهرها خود را «فینیقی» معرفی کنند. به طور قابل توجهی، شهرهایی که میراث فنیقی خود را ترویج می‌ دادند، این کار را به این دلیل انجام دادند که می‌خواستند یک پیام سیاسی یا فرهنگی را منتقل کنند، نه به این دلیل که مفهوم قومیت خاص فنیقی را تأیید می‌کردند.

در منابع جدید تصویر مدرن فنیقی ها را به عنوان یک قوم یا فرهنگ منسجم با داستان بسیار متفاوت ارائه دادند که در منابع باستانی در کنار هم قرار می دهد. با نشان دادن اینکه هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که کسی قبل از اواخر دوران باستان خود را فنیقی معرفی کرده باشد – یا اینکه فنیقی ها تا به حال احساس هویت مشترک، اصل و نسب یا سرزمین بومی داشته اند . در ادامه بررسی ها  تمرکز را از متون به اشیاء تغییر می‌دهد و چگونگی تعامل مردم فنیقی زبان با یکدیگر را در شهرهای خود و در سکونتگاه‌های خارج از کشور مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین نشان می دهند که علیرغم فقدان هویت قومی مشترک، فنیقی ها از انجمن های اقتصادی و مذهبی برای تقویت پیوندهای سیاسی و فرهنگی استفاده می کردند.

حتی محققان این مورد که تاریخ فنیقی با فتوحات اسکندر مقدونی در شرق و ویرانی کارتاژ در غرب به پایان رسید، را نقص میکنند و در عوض، نشان می دهد که چگونه علاقه به فنیقی ها در دوره هلنیستی و رومی افزایش یافته است. در ادامه  نیز به بررسی این موضوع می‌پردازند که چگونه ادعاهای ملت‌های مدرن مانند لبنان و تونس مبنی بر تبار فنیقی بر شیوه‌های درک فنیقی‌ها تأثیر گذاشته و شکل داده است.

این مقاله به‌عنوان مقدمه‌ای زنده و تحریک‌آمیز برای مسائل پیچیده پیرامون بازسازی و بازیابی هویت‌های باستانی در نظر گرفته شده است، نه به‌عنوان یک منبع مهم برای متخصصان یا کتاب درسی برای دانش‌آموزان. به این ترتیب، میتوان گفت که تنها خواننده را با به چالش کشیدن پیش‌فرض‌ها و ایده‌های از پیش تعیین‌شده‌شان درگیر می‌کند و سبب تشویق میشود تا نقش کمرنگی را که به وابستگی‌های اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و سیاسی در توسعه هویت‌ها در دوران باستان نسبت داده شده است، دوباره ارزیابی کنند.

لینک کوتاه مطلب
۱۴ تیر ۱۴۰۱ 0
نظرات
پاور موزیک