رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسیتلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24

مداحی های شب عاشورا محرم 1400 یکی از عبارت‌هایی است که با نزدیک شدن به ماه محرم زیاد جستجو می‌شود. محرم ماهی است که در مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان برگزار می‌شود و بازار مداحی‌ها و همچنین دانلود مداحی‌ها داغ می‌شود. مداحی یکی از هنرهای قدیمی ایرانیان است که در محرم اجرا می‌شود و رنگ و بوی خاصی به مجالس عزاداری امام حسین می‌بخشد. اگر می‌خواهید گلچین مداحی‌های مخصوص شب پنجم محرم را داشته باشید در ادامه با ما همراه باشید.

مداحی چیست

مداحی یا همان روضه‌خوانی ازجمله هنرهای نمایشی مذهبی و ملی ما ایرانیان است که پیشینه آن شاید به زمان پیامبر برگردد. در آن زمان هم پیامبر از شاعران می‌خواست در مدح اهل بیت شعر و ترانه بسرایند. یکی از وقایعی که برای آن شعرهای بسیاری سروده شده است و امروزه نیز در مجالس شعرخوانی و مولودی موردتوجه مداحان قرار گرفته است واقعه غدیر خم و عید غدیر خم است. مداحی می‌تواند هم توسط مردان و هم توسط زنان انجام شود و می‌تواند علاوه بر عزاداری‌ها در مجالس جشن و شادی اهل‌بیت هم اجرا شود.

امروزه در ایران، مداحی فراتر از جنبه‌های مذهبی رفته است و گاهی جنبه و رویه سیاسی هم به خود گرفته است. حتی گاهی جنبه امنیتی هم پیداکرده است. حتی مداحی‌های که در برخی مجالس خوانده می‌شود و گاهی دولت‌مردان را خطاب قرار می‌دهد گاهی دردسرآفرین شده و با حاشیه همراه شده است.

گلچین مداحی‌های مخصوص عاشورا

مداحان در ایام محرم از کتاب روضه الشهدا فی مقاتل اهل بیت می‌خوانند که به آن روضه‌خوانی گفته می‌شود. البته امروزه روضه‌خوانی و مداحی شکل گذشته را به صورت سنتی و قدیمی ندارد و بیشتر به صورت ویدئویی در تلویزیون و یا در رادیوپخش می‌شود. جدیدترین مداحی‌های گلچین شب عاشورا محرم 1400 را می توانید از سایت بیپ موزیک مخصوص دانلود پیدا کنید.

در این بخش می‌توانید مداحی‌هایی مانند تو در میان امامان چراغ انجمنی | محمود کریمی، ای یار ای یار عباس یابن الکرار | محمود کریمی، روی دوشم بار گناهم | رضا نریمانی، کشتی شکسته منم بال و پر بسته منم | مهدی رسولی را پیدا کنید و از شنیدن شان لذت ببرید.

مداحی‌های جدید نه شعرهای نه‌چندان دل‌چسب

در سال‌های اخیر و با فراگیر شدن این هنر نمایشی مابین جوانان و همچنین پا گذاشتن شبکه‌های اجتماعی به این عرصه کمی این هنر جنبه موسیقیایی به خود گرفته است. در آثار نوین مداحی، موسیقی بر شعر پیشی می‌گیرد و کار مداحی کمی حالت مدرن به خود می‌گیرد و کلمات و آواها به‌صورت آهنگ بی محتوا و بی معنا تبدیل می‌شود؛ و خلاصه از حالت مذهبی خارج می‌شود.

جمع‌بندی

مداحی یکی از هنرهای نمایشی ایرانیان است که سابقه درازمدت دارد و جایگاه خاصی بین ایرانیان دارد و با شروع ماه محرم و داغ شدن بحث عزاداری‌های سرور و سالار شهیدان، بحث دانلود آن‌هم داغ می‌شود و همه به دنبال دانلود مداحی و گلچین مداحی‌های مختلف از مداحان تراز اول کشور هستند. برای دانلود گلچین مداحی های عاشورا 1400 به سایت بیپ موزیک مراجعه کنید.

لینک کوتاه مطلب
27 مرداد 1400 0
نظرات
پاور موزیک