پاور موزیک

چگونه اخبار را خود بررسی کنیم و حقایق را بدست آوریم؟ - پاور موزیک

رادیو جوان - همه اهنگ های ایرانی مجاز و غیرمجاز لس آنجلسی تلگرام بدون فیلتر - تله پلاس 24 دانلود از یوتیوب

اخبار جعلی یک مشکل بزرگ است و می توانند عواقب واقعی داشته باشند. این اخبار بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، با عناوینی زرد و گمراه کننده مخاطب را جذب کرده و سایت های دیگر نیز اخبار آن را به اشتراک می گذارنداین داستان ها به سرعت پخش شده و برخی از مردم آن ها را باور می کنند. در حالی که این داستان ها به هیچ وجه درست نیستند. متوقف کردن انتشار اخبار جعلی فقط وظیفه سیستم عامل های استفاده شده برای انتشار آن نیست. کسانی که اخبار روز را دنبال می کنند نیز باید راه هایی برای تعیین صحت مطالبی که می خوانند بیابند. ما در ادامه به چندین نکته اشاره می کنیم.

 

ایده این است که مردم باید یک درک اساسی از سواد رسانه ای داشته باشند. و بر اساس مطالعه ای که اخیراً توسط محققان دانشگاه استنفورد منتشر شده است، بسیاری از افراد این کار را نمی کنند. سام وینبورگ، استاد آموزش و تاریخ در استنفورد و نویسنده اصلی مطالعه، گفت که یک راه حل این است که همه خوانندگان مانند جستجوگر واقعیت عمل کنند. اما چك كننده واقعیت چگونه وظیفه خود را انجام می دهند؟ در ادامه مطلب به بررسی بهترین روش هایی که افراد می توانند هنگام خواندن مقالات آنلاین استفاده کنند می پردازیم.

 

به دامنه و URL توجه کنید

سازمان های خبری معمولاً دامنه های خود را دارند و ظاهری استاندارد دارند که احتمالاً با آنها آشنایی دارید. سایتهایی با چنین پایان هایی مانند .com.co باید باعث شود ابروهایتان را بالا بیاورید و در آن تردید کنید تا برای اطمینان به آنها احتیاج به تحقیق بیشتری داشته باشید. این موضوع حتی وقتی سایت حرفه ای به نظر می رسد و دارای آرم های نیمه قابل شناسایی است نیز درست است. به عنوان مثال، abcnews.com یک منبع خبری قانونی است، اما abcnews.com.co، علیرغم ظاهر مشابه آن، چنین نیست.

به نظرات درباره موضوع خبر نگاه کنید

بسیاری از این داستان های جعلی و گمراه کننده در سیستم عامل های شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. تیترها برای جلب توجه خواننده است، اما همچنین قرار است که داستان را به طور دقیق منعکس کند. اخیراً چنین نبوده است. سرفصل ها غالباً با زبانی اغراق آمیز نوشته می شوند تا قصد داشته باشند گمراه کننده باشند و سپس به داستان هایی راه می یابند که درباره موضوعی کاملاً متفاوت هستند یا فقط درست نیستند. این داستان ها معمولاً نظرات زیادی را در Facebook یا Twitter ایجاد می کنند. اگر بسیاری از این نظرات مقاله را جعلی یا گمراه کننده بنامند، احتمالاً چنین است.

اگر این اتفاق افتاد یا اگر می بینید دوستانتان اخبار جعلی را به اشتراک می گذارند، با آنها دوست باشید و با مهربانی به آنها بگویید که این اخبار واقعیت ندارد. حتی اگر ممکن است برا آن ها ناراحت کننده باشد، از این مکالمات پرهیز نکنید. همانطور که گفته شد، همه باید در رفع مشکل اخبار جعلی کمک کنند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.