خانه » ⚖️ خسارت تاخیر تادیه سفته

⚖️ خسارت تاخیر تادیه سفته

سفته از جمله اسناد تجاری است که به موجب آن صادر کننده متعهد می شود در موعد مقرر مبلغی را در وجه حامل یا فردی معین یا به حواله کرد آن شخص پرداخت کند. این خسارت به دلیل کاهش ارزش پول و جلوگیری از بروز ضرر به داین تعیین شده است. این خسارت بر اساس شاخص بانک مرکزی و میزان تورم سالانه به اصل مبلغ چک اضافه خواهد شد. در صورتی که فردی به پرداخت پول نقد در زمان تعیین شده متعهد شود، ولی در زمان تعیین شده به تعهد خود عمل نکند، در صورت تاخیر در پرداخت و کاهش ارزش پول، داین دچار ضرر می شود و با پرداخت خسارت از وارد شدن ضرر به داین جلوگیری خواهد شد. این خسارت به نرخ روز محاسبه و پرداخت می شود که در محاسبه تاخیر تادیه آنلاین نرخ روز آن را می توان بدست آورد.

شرایط دریافت خسارت تاخیر تادیه سفته

در صورتی که موضوع تعهد پول نقد باشد، در صورتی که داین مطالبه خسارت کند، مدیون باید خسارت تاخیر تادیه را بپردازد. سفته نیز از دیگر اسنادی است که به موجب آن امضا کننده سند تعهد می کند که مبلغ معینی را پرداخت کند. در دعاوی با موضوع دین و وجه رایج، در صورتی که داین دین را مطالبه کند و مدیون نیز تمکن مالی داشته باشد و بعد از مطالبه طلبکار از زمان سر رسید تا زمان پرداخت در قیمت سالانه تغییر قابل توجهی ایجاد شده باشد، دادگاه بر اساس شاخص تعیین شده توسط بانک مرکزی میزان خسارت را محاسبه و در مورد آن حکم خواهد داد. با محاسبه تاخیر تادیه آنلاین می تواند میزان خسارت را به نرخ روز و بر اساس شاخص تورم بدست آورد.

نحوه مطالبه خسارت تاخیر تادیه سفته

بعد از اعتراض به عدم پرداخت وجه سفته و مطالبه آن، در صورتی که همچنان امضا کننده وجه سفته را دریافت نکند، جهت دریافت خسارت دیرکرد و وجه سفته باید داین دادخواست را بدین منظور تقدیم دادگاه کند. بعد از مطرح شدن دعوای در این خصوص، دادگاه به اظهارات طرفین رسیدگی نموده و بعد از بررسی شرایط طرفین، حکم به پرداخت خسارت می دهد. در صورتی که مبلغ مطالبه شده تا ۲۰ میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف به آن رسیدگی خواهد کرد. در صورتی که مبلغ بیش از این مقدار باشد، دادگاه در مورد آن رسیدگی خواهد کرد.

مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه سفته

بر اساس قانون تجارت از روز اعتراض به عدم پرداخت، خسارت تاخیر تادیه محاسبه خواهد شد. به این صورت که از زمان ثبت واخواست سفته در دادگاه، خسارت محاسبه می شود. مثلا اگر تاریخ سر رسید سفته سال ۱۳۹۵ باشد، ولی دارنده در سال ۱۴۰۰ نسبت به واخواست آن اقدام کند، خسارت از سال ۱۴۰۰ محاسبه می شود. لذا دقت کنید که اگر دارنده با اظهارنامه وجه سفته را درخواست کند، مبدا محاسبه خسارت از تاریخ اظهارنامه خواهد بود. با محاسبه آنلاین تاخیر تادیه میزان خسارت بر اساس فرمول خاص و شاخص تورم بدست می آید.

به این آهنگ چه امتیازی می دهید؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این آهنگ امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بگذارید